Oto informacja, zamieszczona dzisiaj ( marca 2024 f.) na stronie „Portalu Samorządowego PAP”:

 

 

Znamy już prawie wszystkich nowych kuratorów oświaty

 

W piątek MEN poinformowało o powołaniu Ewy Skrzywanek na stanowisko dolnośląskiego kuratora oświaty oraz Grzegorza Krygera na pomorskiego kuratora oświaty.

 

Ewa Skrzywanek jest historyczką, absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego. Wieloletnią nauczycielką historii w Szkole Podstawowej nr 63 we Wrocławiu. Była też m.in. pracownikiem Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz ekspertką MEN ds. awansu zawodowego nauczycieli. Specjalizuje się w edukacji obywatelskiej, regionalnej i wielokulturowej. Prowadzi zajęcia i szkolenia dotyczące edukacji o Holokauście. Od 11 stycznia była pełniącą obowiązki Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

 

Grzegorz Kryger to z wykształcenia historyk, absolwent studiów podyplomowych z zakresu prawa pracy i zarządzania oświatą. Nauczyciel dyplomowany z kilkunastoletnim stażem pracy w szkole, dyrektor szkoły. Dyrektor w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Angażował się w realizację licznych działań innowacyjnych podejmowanych w ramach rozwoju oświaty, w myśl idei „Szkoły i Przedszkola Współpracy”. Od 22 grudnia 2023 r. pełnił obowiązki Pomorskiego Kuratora Oświaty.

 

Wcześniej w tym tygodniu nominacje na kuratorów oświaty w woj. śląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim odebrali odpowiednio – Aleksandra Dyla, Igor Bykowski oraz Grażyna Dziedzic.

 

Nowa śląska kurator oświaty Aleksandra Dyla jest absolwentką filologii romańskiej Uniwersytetu Śląskiego w  Katowicach. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w zakresie zarządzania placówką oświatową oraz w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie  kierunek Administracja, Prawo, Zarządzanie i Organizacja. Od prawie 30 lat związana z edukacją – pracę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka języków obcych w  szkołach średnich i wyższych, a także koordynator unijnych programów wymiany uczniów w ramach Socrates Comenius i Longlife Learning Programme. Od 2007 roku jest pracownikiem Kuratorium Oświaty w  Katowicach. Od 16 stycznia 2024 r. była pełniącą obowiązki śląskiego kuratora.

 

Igor Bykowski, powołany w tym tygodniu na stanowisko wielkopolskiego kuratora oświaty, jest doktorem nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Ukończył studia magisterskie z filologii polskiej i pedagogiki oraz studia licencjackie z filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2019 r. jest członkiem Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim. Jako nauczyciel pracuje od 2012 r. ucząc języka polskiego, historii i etyki, a także jako pedagog szkolny i pedagog specjalny. Od 2019 r. jest dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strykowie.

 

Nowa kujawsko-pomorska kurator oświaty Grażyna Dziedzic ukończyła filologię polską. Przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.

 

Wcześniej w tym roku minister edukacji Barbara Nowacka powołała kuratorów oświaty w województwach: małopolskim – Gabrielę Olszowską, łódzkim – Janusza Brzozowskiego, podlaskim – Agnieszkę Krokos-Janczyło, opolskim – Joannę Raźniewską, lubelskim – Tomasza Szabłowskiego oraz podkarpackim – Dorotę Nowak-Maluchnik.

 

Na nowych kuratorów oświaty czekają jeszcze województwa: lubuskie, mazowieckie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomorskie.

 

 

 

 

Źródło:  www.samorzad.pap.pl/Jedna odpowiedź to “Jeszcze tylko w pięciu województwach nie ma nowych kuratorów oświaty”

  1. Po wygraniu konkursów kolejne dwie osoby objęły urzędy kuratora oświaty | Obserwatorium Edukacji napisał:    […] Przed tygodniem informowaliśmy, że na nowych kuratorów oświaty czekają jeszcze województwa: lubuskie, mazowieckie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomorskie. W tym tygodniu ta liczba zmalała do trzech. Oto Informacje, jakie wyczytaliśmy na stronie MEN: […]

Zostaw odpowiedź