15179080_624693801025203_9146457181739886498_n

 

Dr Tomasz Tokarz na portalu „Juniorowo” opublikował dawno temu, bo 1 września 2015 roku, artykuł zatytułowany: „Kompetencje przyszłości – czego powinny nauczyć się dzieci zanim dorosną„. Warto także i dziś zapoznać się z nim i porównać z projektem podstaw programowych, udostępnionych właśnie przez MEN. Oto początkowy fragment tej publikacji:

 

Jakie umiejętności będą dla naszych dzieci najważniejsze, gdy dorosną? Poprawne pisanie, matematyka, znajomość rozmnażania okrytonasiennych, wiedza geograficzna… Praca w zespole, krytyczne myślenie, samodzielność… Jest tak wiele kompetencji, które dzieci – jak sądzimy – mogą lub powinny zdobyć, gdy jeszcze są dziećmi. Które z nich są najważniejsze, na których powinniśmy skupić się w edukacji i wychowaniu dzieci i czego potrzebują młodzi ludzie, by je rozwijać?

 

Trudno przewidzieć, jaką postać przybierze świat, jakie wyzwania przed nami postawi, jakie zaoferuje szanse. Zmienia się niezwykle dynamicznie. Mimo wszystko można wyróżnić umiejętności, które są przydatne niezależnie od chwilowych zawirowań. W tym krótkim tekście wyróżniam pięć podstawowych kompetencji, które w moim przekonaniu powinny stać się fundamentem formułowania celów edukacyjnych.[…]

 

Cały artykuł  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.juniorowo.plZostaw odpowiedź