Foto: www.google.pl

 

 

Na  portalu ONET można przeczytać  informację, zatytułowaną: „Strajk nauczycieli w całej Polsce”. Oto jej fragmenty:

 

W całej Polsce nauczyciele i inni pracownicy oświaty brali udział w strajku, domagając się wyższych płac i gwarancji etatów. Związek Nauczycielstwa Polskiego zwracał również uwagę na chaotycznie prowadzoną reformę oświaty. Strajk poparło wielu rodziców.[…]

 

Strajkowało mniej nauczycieli, niż planowano. Powodem naciski?

 

Jak informował reporter Onetu Dawid Serafin, część nauczycieli bała się wziąć udział w ogólnopolskim strajku. Do ZNP zgłaszają się nauczyciele, którzy opisują przypadki zniechęcania do brania udziału w proteście. Grażyna Ralska, prezes małopolskiego ZNP przyznała, że w związku z naciskami do protestu przystąpiło mniej osób, niż początkowo deklarowało w referendum strajkowym.

 

Na Twitterze pojawiła się informacja o przerwaniu strajku w legnickich szkołach, po telefonie z kuratorium z pytaniem o nazwiska strajkujących nauczycieli. Kuratorium zaprzeczyło doniesieniom.

Dyrektorzy szkół informują nas, że dostają z kuratorium nakaz wyznaczenia dnia, kiedy odrobią zajęcia z dzisiejszego dnia – mówił tymczasem Adam Zygmunt, prezes Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP. – To niedopuszczalne, będziemy pomagać prawnie takim szkołom. Ten dzień zostanie strajkującym odtrącony. Niektórzy dyrektorzy także zapomnieli, że sami są nauczycielami. Do części szkół próbowano nie wpuścić komitetów strajkowych, zrywano flagi ZNP – dodaje.

 

Jak mówi, naciski miały pojawiać się także ze strony księży, którzy mieli informować katechetów, że jeśli ci będą strajkować, to zostaną im cofnięte misje kanoniczne pozwalające nauczanie religii. – Musieliśmy zwolnić tych nauczycieli ze strajku. Bardzo im dziękujemy, że mimo wszystko chcieli być z nami – mówi Adam Zygmunt.

 

Ze strajku musiały się wycofać wszystkie szkoły w Szczecinku w Zachodniopomorskiem.  – Tamtejszy prezes oddziału nie dopełnił procedur i dlatego nauczyciele nie mogą strajkować.[…]

 

Cały artykuł „Strajk nauczycieli w całej Polsce”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl

 

 

Natomiast na oficjalnej stronie ZG ZNP można przeczytać takie słowa:

 

Dziękujemy wszystkim, którzy dziś strajkują i tym, którzy nas wspierają. Strajkujący nauczyciele oraz pracownicy szkolnej administracji i obsługi wykazali się odwagą obywatelską i pokazali solidarność zawodową.

 

Zdecydowali się, na ten trudny krok, pomimo licznych nacisków ze strony przedstawicieli oświatowej Solidarności i kuratorów oświaty, bo zależy im na edukacjimówił dziś o godz. 11.00 na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz. Relację z konferencji można obejrzeć na facebookowym profilu ZNP. […]

 

Strajkujący nauczyciele i pracownicy szkolnej administracji i obsługi wykazali się odwagą obywatelską i solidarnością zawodową. Zdecydowali się, na ten trudny krok, pomimo licznych nacisków ze strony przedstawicieli oświatowej Solidarności i kuratorów oświaty, bo zależy im na edukacji – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz. […]

 

Nasze żądania są zgodne z obowiązującym prawem! – powiedział szef ZNP. […]

 

Nasz protest wspierają organizacje nauczycieli z całego świata. Listy i deklaracje wsparcia otrzymaliśmy do tej pory od – reprezentujących miliony pracowników oświaty – organizacji ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Słowenii, a także od Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych! Dziękujemy!

 

Strajk popiera duża grupa rodziców, szkoły społeczne i niepubliczne, stowarzyszenia i organizacje, Nie dla chaosu w szkole. Dziękujemy za wsparcie. To bardzo dla nas ważne. To jest strajk o lepszą szkołę, o lepszą edukację i lepsze warunki pracy w oświacie!

 

 

Cały komunikat pt. „Strajk”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.znp.edu.pl

 Zostaw odpowiedź