Dzisiaj (22 listopada 2023 r.) prezentujemy syntetyczną relację z pewnej lekcji matematyki, poprowadzonej nowatorsko przez autorkę tego tekstu i właścicielkę Fb profilu, z którego to skopiowaliśmy – koleżanką Annę Szulc:

 

 

 

Obiecana relacja z pracy z błędem po pracy ”Co umiemy o zbiorach i przedziałach liczbowych? )

 

1.Uczniowie przyszli na lekcje z przepisanymi treściami zadań, które były błędnie rozwiązane albo autorzy nie byli pewni, czy mimo dobrego wyniku (dobry strzał), rozumieją.

 

2.We współpracy ze sobą opracowali opisy powodów niepowodzeń i uzupełnili poprawnymi odpowiedziami. Mogli liczyć na moją pomoc lub sprawdzenie, czy dobrze myślą.

 

3.Obserwacja pracy w ośmiu grupach dała mi możliwość zorientowania się, co było najtrudniejsze. Najtrudniejsze zadanie rozwiązaliśmy wspólnie na tablicy.

 

4.Uczniowie mogą do niepoprawnych rozwiązań przygotować i rozwiązać zadania danego typu.

 

5.Uczniowie podchodzili (będą nadal na następnej lekcji) do mnie indywidualnie, będą prezentować opracowania, dopytywać, jeśli jeszcze czegoś nie są czegoś pewni. Ja w dzienniku w rubryce Zbiory odnotowuję zal, czyli zaliczenie, jeśli wiedza i umiejętności pokrywają się z planami w IPUS-sie. Zal świadczy o tym, że plan jest poprawnie realizowany.

 

Jeśli jest inaczej, czyli nie na planowaną ocenę roczną, to ustalamy warunki poprawy.

 

WNIOSKI po pierwszej pracy:

 

1.Bywa, że uczniowie w nie dowierzają, że umieją.

 

2.Są pomocni, są zadowoleni, że mogą na mnie i na siebie nawzajem liczyć.

 

3.Coraz bardziej przekonują się i doceniają, że naprawdę nic złego im nie grozi.

 

4.Pracy z błędem też trzeba się nauczyć. Nie chodzi o stwierdzenie, że jest źle i zapisanie poprawnego rozwiązania. Chodzi o znalezienie powodu błędnego rozwiązania i opisania, by w przyszłości tego błędu nie popełnić.

 

5.Od jutra zaczynamy pojęcie wartości bezwzględnej. Kiedy zaprezentuję temat, będą współpracować wykonując przykłady, a ja w tym czasie będę rozmawiać z kolejnymi uczniami zaliczać zbiory.

 

x   x   x

 

Tekst został zilustrowany trzema zdjęciami i trzema filmikami – obacz  – TUTAJ

 

 

 

 

Źródło: www.facebook.com/anna.szulc.505/

 

 Zostaw odpowiedź