Foto: www.google.pl

Elżbieta Manthey

 

 

Na portalu “Juniorowo” jego założycielka i redaktorka Elżbieta Manthey opublikowała artykuł, którego tytuł ma formę – retorycznego – pytania: Dlaczego dzieci nie lubią się uczyć? Zachęcamy do zapoznania się z nim – choćby po to, aby wyrobić sobie własne zdanie wobec prezentowanych tam poglądów. Oto jego początkowy fragment:

 

To problem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom i nauczycielom: dzieci nie lubią się uczyć. A skoro nie lubią, to i nie chcą. Próbujemy więc różnych sposobów, by je do nauki zmotywować. Trzeba jednak najpierw zrozumieć, skąd ta niechęć do nauki. Nie wynika ona z charakteru, lenistwa, czy braku inteligencji – jak często sądzimy. Dzieci są naturalnie pełne ciekawości, gotowe i chętne do zdobywania wiedzy. A wiedza jest fascynująca. Coś się jednak dzieje takiego, że te pełne zapału i ciekawości dzieci w miarę zagłębiania się w szkolną rzeczywistość tracą zainteresowanie wiedzą. Dlaczego? Oto kilka istotnych powodów:

 

Szablon

Klasa to 20-30 dzieci, z których każde jest inne, ma inne potrzeby, inny potencjał i inny sposób uczenia się. Zosia potrzebuje ciszy i czasu, Maciek woli szum i aktywność, Michał jest pierwszy do eksperymentowania, za to Marysia woli najpierw poobserwować z dystansu i przemyśleć. Maja lubi pisać i rysować, najlepiej uczy się robiąc notatki i ilustracje, Mikołaj nie znosi pisania, ale ma świetną pamięć. Mateusz najlepiej funkcjonuje rano, po obiedzie już jest zmęczony i znużony, za to Adam na porannych lekcjach jest półprzytomny, ożywia się w południe i wtedy widać, jaki jest bystry. I tak dalej. Trzydziestka różnych dzieci ma się tego samego nauczyć w jednym czasie, w jeden sposób od jednego nauczyciela. Próbując uczyć wszystkich tak samo, nie uczymy efektywnie nikogo. Dzieci szybko się zniechęcają i przestają lubić naukę, która nie uwzględnia ich możliwości, charakteru, aktualnego stanu, ani zainteresowań.[…]

 

Cały artykuł  –  TUTAJ

 

Źródło: www.juniorowo.pl

 

O autorce

Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka „Juniorowa” – portalu który w nazwie ma zdanie: Wszystko o dzieciach w wieku szkolnym. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Od września 2006 menedżerka w firmie szkoleniowej MANTHEY w Piasecznie.

 

 Zostaw odpowiedź