Dzisiaj, w dniu Wszystkich Świętych, na wszystkich polskich cmentarzach zapalano znicze na grobach bliskich i przy- jaciół. Znicze zapłonęły też na tysiącach grobów Zmarłych, którzy zasłużyli na pamięć przekraczającą więzy krwi, kultywowaną przez kolejne pokolenia – z tytułu ich zasług i bohaterskich czynów.

 

Grób Wocalewskiej

 

Jednym z takich grobów jest, znajdujący się na łódzkim Starym Cmentarzu, symboliczny grób Marii Wocalewskiej, łodzianki, Harcmistrzyni Rzeczpospolitej, pierwszej Naczelniczki Głównej Kwatery Żeńskiej (w latach 1921-23), poległej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego*). Jak działo się to od bardzo wielu lat, także i dziś przy jej grobie wartę honorową zaciągnęły harcerki z drużyny noszącej jej imię.

 

 

Grobowiec symbol

Tuż obok harcerki trzymały wartę przy Grobowcu-Symbolu harcerek i harcerzy poległych w czasie II Wojny Światowej.

 

 

„Obserwatorium Edukacji” pragnie włączyć się w tą sztafetę wspomnień o Tych Którzy Odeszli – Nauczycielkach i Nauczy- cielach, tych którzy byli naszymi Koleżankami i Kolegami, a także tych, którzy dla nas, uczniów, byli  Autorytetami, którym zawdzięczamy w naszym życiu to, kim się staliśmy. Niech każdy, patrząc na płomień tego znicza, wspomni ich takimi, jakimi ich pamięta…

 

Znicz 1

ZNICZ PAMIĘCI

 

 

*) Więcej o Hm Rzpl. Marii Wocalewskiej  TUTAJZostaw odpowiedź