Foto: www.juniorowo.pl

 

Sobota – pierwszy dzień weekendu, czasu wolnego od zajęć  w szkole. Na czasie będzie więc artykuł ze strony portalu „Juniorowo”, o tytule, prowokującym do zastanowienia się nad tytułowym problemem: „Dzieci spędzają na podwórku mniej czasu niż więźniowie”. Jego autorką jest dobrze nam znana  Elżbieta Manthey, a my – jak zwykle – zamieszczamy jego fragmenty i linki, pozwalające na sięgnięcie do źródła i pogłębienie tematu:

 

 

Dzieci spędzają na podwórku mniej czasu niż więźniowie

 

Zabawa przestała być priorytetem w organizowanym przez dorosłych życiu dzieci. Badania (między innymi IKEA Play Report i „Play in Balance” – raport Persilu jako część kampanii „Dirt is Good”) pokazują, że czas, jaki dzieci spędzają na swobodnej zabawie w ciągu ostatnich trzydziestu lat bardzo się skurczył. W niektórych krajach, dwoje na troje dzieci skarży się, że ich rodzice organizują im zbyt dużo aktywności pozaszkolnych. Prawie połowa rodziców przyznaje, że trudno im znaleźć czas na wspólną zabawę z dziećmi. 56% dzieci spędza na podwórku mniej czasu niż najbardziej strzeżeni więźniowie w USA, około 20% przez większość dni w roku nie bawi się na dworze wcale, większość spędza przed ekranami komputerów dwa razy tyle czasu, co na swobodnej zabawie na zewnątrz. Coraz więcej dzieci traci możliwość swobodnej zabawy, ponieważ staje się ona coraz mniej ważna w obliczu szybkiego tempa życia, ścisłych harmonogramów, presji osiągnięć i rozwoju technologii.

 

 

Zabawa to też nauka

Dziś świat zmienia się tak szybko, że to, czego dzieci uczą się w szkole, czy na zajęciach dodatkowych, może się okazać nieaktualne, a na pewno niewystarczające, gdy wkroczą w dorosłość. Jeśli chcemy przygotować dzieci do dorosłego życia, powinniśmy więcej uwagi poświęcić uniwersalnym umiejętnościom – współpracy w grupie, samoświadomości, umiejętności rozwiązywania problemów, kreatywności, zdolności szacowania własnych zasobów i obrony własnego stanowiska, planowania działań i improwizacji, negocjowania i budowania relacji. Tego wszystkiego dzieci najlepiej uczą się podczas zabawy. Badania pokazują, że zabawa jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. To zabawa wyposaża dzieci w umiejętności kluczowe dla późniejszego kierowania swoim życiem, to w zabawie dzieci rozwijają umiejętności i cechy, które są niezbędne dla późniejszego zdobywania wiedzy i kompetencji szkolnych. […]

 

 

Świat zaczyna interesować się niedostatkiem zabawy

 

 

Na szczęście coraz więcej rodziców zaczyna dostrzegać niepokojące ograniczenie czasu i możliwości swobodnej zabawy. Wielu wciąż bardziej ceni zorganizowane zajęcia niż widok własnych dzieci wspinających się na drzewa, jednak wokół zabawy zaczyna się już prawdziwy szum. Wypowiadają się na ten temat eksperci – psychologowie, pedagodzy, neurobiolodzy, a nawet ekonomiści i duże światowe korporacje. Zabawie poświęcono uwagę między innymi na Światowym Forum Ekonomicznym, podczas którego LEGO Foundation, Unilever i IKEA Group, ze wsparciem National Geographic jako partnera medialnego, powołały do życia Real Play Coalition, aby zwiększać świadomość kluczowej roli zabawy w rozwoju dzieci – jak czytamy w informacji na stronie Światowego Forum Ekonomicznego. – W porozumieniu z dziećmi, rodzicami, nauczycielami, partnerami biznesowymi, organizacjami pozarządowymi, udziałowcami i społeczeństwem, Real Play Coalition będzie wspierać i umożliwiać dzieciom rozwój i naukę poprzez zabawę. Jakie będą konkretne działania tego ruchu, gdzie i kiedy zostaną podjęte i kto jeszcze będzie w nie zaangażowany – tego na razie nie wiemy, ale Juniorowo będzie się uważnie przyglądać rozwojowi tej inicjatywy.

 

Jeśli zapytamy rodziców, czego najbardziej pragną dla swoich dzieci, wielu z nich odpowie po prostu: szczęścia. Zabawa to fundamentalne prawo każdego dziecka i podstawowa potrzeba. Jeśli nie pozwolimy dzieciom jej zaspokoić, nie liczmy na to, że wyrosną na szczęśliwych dorosłych.

 

Elżbieta Manthey

 

 

Cały artykuł „Dzieci spędzają na podwórku mniej czasu niż więźniowie”, wraz z krótkim (2’37” ) filmikiem „Free The Kids – Dirt is Good” (j. angielski)  –  TUTAJ

 

 

Tak bawiły się dzisiejsze czterdziestolatki +

 

 

 

Legendarny „sprzęt rekreacyjny” tamtych lat…

 

 

 

 

Wystarczyła taka huśtawka…

 

 

 

Pamiętacie? Podobno znowu tak skaczą…

 

Wszystkie zdjęcia: www:gogle.pl

 

 

Na ten sam temat:

 

Zabawa to nie strata czasu! Jest niezbędna dla rozwoju dzieci   –   TUTAJ

 

20 aktywności ważniejszych niż odrabianie lekcji   –   TUTAJZostaw odpowiedź