Foto: Sławomir Kamiński /Agencja Gazeta [www.wyborcza.pl]

 

 

Jak poinformowali organizatorzy –  w dzisiejszych obradach Parlamentu Dzieci i Młodzieży uczestniczyło 400 młodych ludzi –  w tym od 150 do 200 to osoby wybrane do odwołanego przez marszałka Kuchcińskiego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży. Pozostali, to uczestnicy poprzednich sesji SDiM, oraz członkowie licznych młodzieżowych rad miast i sejmików wojewódzkich..

 

Foto: www.facebook.com/krystynaszumilas/

 

Oto marszałkowie Parlamenty Dzieci i Młodzieży. W środku  Mieszko Czapliński –  niedoszły marszałek XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży – „świeżo upieczony” absolwent III LO w Gdyni.

 

 

Foto: www.facebook.com/krystynaszumilas/

 

Choć organizatorzy tego wydarzenia odżegnywali się od polityki –  w pierwszej części obrad wystąpili uczestniczący w tym spotkaniu posłowie opozycyjnych  partii  politycznych: marszałkinie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Barbara Dolniak, była minister edukacji, posłanka Krystyna Szumilas, a także wyrzucony z PiS poseł Łukasz Rzepecki,. Gośćmi PDiM byli także i zabierali głos: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz  Sylwia Spurek z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

 

 

Foto: www.facebook.com/krystynaszumilas/

 

 

Specjalnymi gośćmi byli Jakub Hartwich i Adrian Glinka – uczestnicy zakończonego przed kilkoma dniami protestu, prowadzonego w Sejmie przez grupę dorosłych niepełnosprawnych i ich rodziców-opiekunów.  Obydwaj panowie zabierali głos – ich wypowiedzi zebrani przyjęli oklaskami.

 

 

 

W trakcie właściwych obrad Parlamentu jego uczestnicy poruszali takie problemy, jak: potrzeba zmiany języka debaty publicznej, wsparcie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który stracił rządowe finansowanie, społeczne aktywizowanie nastolatków, lepsza edukację – w tym włączająca – dla osób z niepełnosprawnościami, a generalnie – postulowano konieczność edukacji antydyskryminacyjnej.

 

Foto: www.facebook.com/krystynaszumilas/

 

Brakuje edukacji w tematach dysfunkcji. Jest to krzywdzące nie tylko dla chorych i ich rodzin, ale też dla naszego społeczeństwa – mówiła do swoich kolegów Wiktoria Prochocka. – Władza nie podejmuje kroków, by nas edukować, przez co wśród młodych ludzi narastają stereotypy – dodawała. {źródło: www.wyborcza.pl]

 

 

Uczestnicy Parlamenty Dzieci i Młodzieży przyjęli uchwałę   o przeciwdziałaniu wykluczeniu.

 

Foto:www.scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net

 

Pamiątkowe zdjęcie uczestników Parlamentu Dzieci i Młodzieży

 

 

 

Na podstawie ogólnodostępnych w Internecie informacji

opracował Włodzisław Kuzitowicz

 

 

 

Podstawowe informacje o Parlamencie Dzieci i Młodzieży   –   TUTAJ

 

 

O przebiegu prac Parlamentu Dzieci i Młodzieży można przeczytać:

 

 

„Gazeta Wyborcza” – Sejm dzieci na uchodźstwie. Młodzi obradowali na Uniwersytecie Warszawskim    –   TUTAJ

 

Portal Radia RMF FN  –  Sesja Parlamentu Dzieci i Młodzieży na UW. „To nie jest wydarzenie polityczne”   –   TUTAJ

 

Radio dla Ciebie – Za nami sesja alternatywnego Parlamentu Dzieci i Młodzieży  – TUTAJZostaw odpowiedź