Oto zamieszczony wczoraj (26 stycznia 2023 r.) przez dr Marzenę Żylińską na jej fb profilu post, który przytaczamy w całości:

 

 

„Tam, gdzie liczą się tylko wyniki, traci się z oczu człowieka” – to jedno z haseł Budzącej Się Szkoły. Czy często szkoły tracą z oczu człowieka? Jak reagować, gdy coś takiego ma miejsce? Zamknąć oczy i uszy, bo tak nam dorosłym wygodniej?

 

Aleksandra Pezda w artykuleNie spałam, włosy wypadały mi garściami. Nauczyciele gnębią uczniów. Mają ukryty cel” – opisała proceder stosowany w niektórych liceach ogólnokształcących, który polega na zmuszaniu uczniów, którzy zdaniem nauczycieli mogą swoim wynikiem maturalnym zaniżyć szkole miejsce w rankingu, do zmiany szkoły.

 

Taki młody człowiek słyszy: Albo zmienisz szkołę, albo …

 

Problemu by nie było, gdyby nie było rankingów. Są one powodem wielu złych praktyk i ogromu cierpienia dzieci i młodych ludzi. Ale rankingi są i pewnie dużo wody w Wiśle upłynie, zanim niektórzy zrozumieją ich szkodliwość.

 

Jednak toksyczność rankingów można zmniejszyć, wprowadzając karne punkty dla każdej szkoły, w której w roku kończącym się maturą, uczniowie odchodzą do innych placówek. Bo to oczywiste, że oficjalnie ci uczniowie sami rezygnują. Do nacisków i zorganizowanych akcji nikt się nie przyzna.

 

I proszę nie piszcie, że to hejt, że wrzucam wszystkich do jednego worka (tak niektórzy piszą, gdy opisuję jedną konkretną sytuację). Aleksandra Pezda opisała znany proceder.

 

Jak długo takie niegodne praktyki będą tolerowane, tak długo nauczyciela jak grupa zawodowa będą mieć złą opinię. Jedna szkoła zmuszająca uczniów do odejścia, niszczy opinię stu świetnym.

 

Jeśli chcemy, żeby nauczyciele cieszyli się poparciem społecznym – a mnie na tym bardzo zależy – to musimy zrobić wszystko, żeby wyeliminować ze szkół przemoc emocjonalną, żeby osoby ją stosujące nie niszczyły uczniom życia, a wspaniałym nauczycielom opinii.

 

 

Źródło: www.facebook.com/marzena.zylinska/Jedna odpowiedź to “Dr Żylińska, przywołując artykuł Aleksandry Pezdy, o skutkach rankingów”

  1. Felieton nr 456. O złych praktykach niektórych dyrektorów publicznych szkół średnich | Obserwatorium Edukacji napisał:    […] roku zamieściłem na OE tekst z fb profilu dr Marzeny Żylińskiej. Materiał ten zatytułowałem „Dr Żylińska, przywołując artykuł Aleksandry Pezdy, o skutkach rankingów”, i – tradycyjnie […]

Zostaw odpowiedź