W najnowszym numerze tygodnik „POLITYKA” zamieścił artykuł Joanny Cieśli, zatytułowany Mentor, nie belfer”. Autorka stawia tam, od lat formułowane, klasyczne pytanie: „Jakiego nauczyciela potrzebuje współczesny uczeń?” Wgłębiając się w treść tej publikacji można przeczytać wiele odpowiedzi, jakich udzielili na nie stypendyści Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego, pomagającej zdolnym uczniom z małych miast i wsi, których poproszono o opisanie nauczyciela, który ich zainspirował, był dla nich ważną osobą.

 

05-600
Foto: www.film.gildia.pl

 

Robin Williams w roli nauczyciela j. angielskiego Johna Keatinga w filmie Stowarzyszenie umarłych poetów”

 

 

Oto te wypowiedzi:

 

„Inspirował do działania, pokazując urok pierwszej w twoim życiu reakcji spalenia magnezu”. „Do szkoły miałam 10 km, więc specjalnie po mnie przyjeżdżała, abym w sobotę mogła uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych”. „Pokazała mi, że nauka to nie wszystko, że liczy się też dobra zabawa”. „Gdy powiedziałam, że w konkursie dziennikarskim chcę pisać o sklepach w naszej wsi, jako jedyna się nie zaśmiała”.

 

Oto kolejny fragment tego artykułu:

 

Polska oświata od lat przeżywa chroniczne reformowanie (teraz znów – według zapowiedzi rządu PiS – czeka ją trzęsienie ziemi) i niezmiennie cierpi na brak pieniędzy. Ale zwykle, gdy dyskutuje się o jej problemach, powraca ta sama pointa: bez dobrych nauczycieli, wychowawców, pedagogów nie będzie dobrej szkoły.[…]

 

Joanna Bochniarz pod szyldem nowo powołanej organizacji Centrum Innowacyjnej Edukacji poszła więc za ciosem: zdobyła pieniądze od fundacji PZU i zorganizowała w Warszawie warsztaty Mentor – pięć weekendowych szkoleń.

 

Pełna wersja artykułu dostępna dla abonentów na stronie tygodnika „POLITYKA”

 

 

Źródło: www.polityka.pl

 

 

Centrum Nowej Edukacji organizuje w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik, Forum Nowej Edukacji ( warsztaty dla dyrektorów szkół -30 listopada i konferencję -1 grudnia). Tutaj program Forum Nowej EdukacjiJedna odpowiedź to “Ciekawy artykuł i warte uwagi i poparcia inicjatywy Centrum Innowacyjnej Edukacji”

  1. Forum Nowej Edukacji: Mamy potencjał w grupie nauczycieli | Obserwatorium Edukacji napisał:    […] się Forum Nowej Edukacji, zorganizowane przez Centrum Nowej Edukacji w w CN Kopernik, o czym informowaliśmy 27 listopada. Dziś portal oswiata.abc.com , jako jedyne medium, zamieścił pierwszą relację o tym […]

Zostaw odpowiedź