Wczoraj na „Portalu Samorządowym” zamieszczono informacje, zatytułowaną Edukacja włączająca? Dobrze, ale jeszcze nie teraz”. Oto jej obszerne fragmenty i link do pełnej wersji:

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego zamierza 1 czerwca rozpocząć zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą wstrzymania prac nad projektowanymi zmianami w edukacji włączającej i poddanie ich rzeczywistym konsultacjom. W liście, skierowanym dziś do premiera, związkowcy wskazują, że ogólnodostępne placówki nie są do tego przygotowane – brakuje w nich pedagogów, psychologów, logopedów i terapeutów. Niewielu nauczycieli potrafi pracować z dziećmi wymagającymi specjalistycznego wsparcia.

 

ZNP chce wstrzymać prace nad projektem edukacji włączającej, którego pilotaż ma już ruszyć już 1 września.

 

Związkowcy obawiają się, że szkoły i placówki ogólnodostępne nie będą w stanie zapewnić dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi odpowiednich warunków do nauki.

 

Zdaniem ZNP wdrożenie programu edukacji włączającej wymaga dalszych konsultacji – m.in. dlatego, że wiąże się z dużymi wydatkami, o których nikt nie mówi.

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelował o wstrzymanie prac nad nowymi rozwiązaniami w edukacji włączającej. […]

 

W liście do premiera ZNP podkreśla, że przeprowadzona w ogniwach organizacji dyskusja w sprawie założeń reformy prowadzi do wniosku, iż obecnie wdrożenie projektowanych zmian w edukacji włączającej byłoby nieodpowiedzialne… W związku z tym 1 czerwca ZNP rozpocznie ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod petycją w sprawie wstrzymania prac nad projektowaną reformą. Chcemy przeprowadzenia rzetelnych konsultacji społecznych – zaapelowali związkowcy. […]

 

Dlaczego akurat teraz? Ponieważ z wyliczeń związkowców wynika, że na przełomie lipca i sierpnia założenia programu Edukacja dla Wszystkich trafią do Sejmu w formie projektu ustawy. A wtedy na wszelkie dyskusje będzie już za późno.

 

Takiego projektu oczywiście jeszcze nie widzieliśmy i pewnie go nie ma, ale – na podstawie dyskusji, która w przestrzeni publicznej się przetoczyła, chociażby na spotkaniach organizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – możemy podejrzewać, że projekt pokaże się w najbliższym czasie. Musi się pokazać, ponieważ od 1 września w każdym województwie ma działać Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej. I musi być do tego podstawa prawna wyjaśnia Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 

 

Cały tekst Bogdana Bugdalsiego „Edukacja włączająca? Dobrze, ale jeszcze nie terazTUTAJ

 

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

 

 

List Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego TUTAJ

 Zostaw odpowiedź