Dawno nie informowaliśmy o publikacjach „Rzeczpospolitej”, podejmujących tematy szkolne. Ale właśnie wczoraj reaktorka tego dziennika, Grażyna Zawadka, już w tytule w swego artykułu pytała przewrotnie: „W szkołach jest bezpieczniej?” A w treści czytamy:

 

Po raz pierwszy od kilku lat wyraźnie spadła liczba przestępstw w szkołach – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, do których dotarła „Rz”. W ubiegłym roku w podstawówkach i gimnazjach było ich o 7,5 tys. mniej niż rok wcześniej. Jednak eksperci powątpiewają, czy statystyka odzwierciedla prawdziwe rozmiary zjawiska.

 

Jacy to eksperci i na jakiej podstawie powątpiewają? Oto wypowiedź tego „eksperta”:

 

Sądzę, że spadek przestępstw jest iluzoryczny. Po prostu szkoły, dbając o swój nabór, bo przy niżu demograficznym walczą o ucznia i chcą się dobrze prezentować na zewnątrz, zwłaszcza drobniejszych przestępstw nie zgłaszają policji – mówi „Rz” poseł Sławomir Kłosowski z PiS, były wiceminister edukacji.

 

Cały artykuł W szkołach jest bezpieczniej?  TUTAJ

 

Źródło: www.rp.pl

 

 

 

My odsyłamy naszych czytelników do źródeł.

 

Oto fragmenty informacji, zamieszczonej 17.01.2014 r. pod zakładką STATYSTYKA na stronie  www.policja.pl:

 

2013 rok to rok spadku liczby przestępstw kryminalnych, których było mniej o 8,9 %. W praktyce stanowi to 69,9 tysiąca przestępstw mniej, czyli średnio 5800 mniej w każdym miesiącu. Jednocześnie, aktywne działania policjantów pionów gospodarczych doprowadziły do udokumentowania większej liczby przestępstw gospodarczych. Stwierdzono wzrost o 13,1 tysięcy, czyli o 9,3 % […]

 

W obszarze przestępczości nieletnich, niższe wartości odnotowano zarówno, jeśli chodzi o liczbę czynów karalnych – spadek wyniósł 22 432, co oznacza obniżenie liczby czynów z 94 186 do 71 642. Liczba zarejestrowanych podejrzanych nieletnich wyniosła   25 248 i była niższa o 16 317 niż rok wcześniej.

 

 

Cała informacja pt. „W 2013 roku stwierdzono 70 tysięcy przestępstw kryminalnych mniej niż rok wcześniej”   TUTAJ

 

 

Ponadto warto zapoznać się z informacją z 18.03.2013 r. zatytułowaną „Zdecydowany spadek przestępczości nieletnich w 2012 roku”  TUTAJ

 

Ciekawych danych porównawczych dostarcza także statystyka przestępczości z lat 2009, 2010, 2011 i 2012 w informacji zatytułowanej „Przestępczość w szkole i innych placówkach oświatowych”  TUTAJ

 

Źródło: www.statystyka.policja.pl

 

 

Po tej lekturze zupełnie w innym świetle przedstawia się ocena słuszności tezy, od jakiej rozpoczęła swój, przywołany powyżej, artykuł red. Zawadka : „Po raz pierwszy od kilku lat wyraźnie spadła liczba przestępstw w szkołach – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, do których dotarła „Rz„. Jakież to statystyki miała na myśli? Bo chyba nie te…

 

 



Komentarze niedostępne