Kilka dni temu na portalu JUNIOROWO, pod zakładką EDUKACJA zamieszczono artykuł Elżbiety Manthey, zatytułowany „YouTube edukacyjny – pomaga przed klasówką, rozwija zainteresowania”. W przekonaniu, że zarówno jego treść, jak zwłaszcza dołączone do niego linki do kanałów edukacyjnych, w znakomity sposób wpisują się w naszą misję popularyzowania idei „uczenia inaczej”, proponujemy jego lekturę – najpierw w wersji skróconej, a później w całości, ze strony „Juniorowa”:

 

Foto: Piotr Sokołowski[ screen ze strony www.chip.pl]

 

Tydzień temu towarzyszyłam mojemu synowi w przygotowaniach do klasówki z geografii. Od podręcznika odpadliśmy obydwoje po kilku zdaniach. Na szczęście podręczniki to nie jest jedyne dostępne źródło wiedzy. Informacje podane w sposób ciekawy, zrozumiały i zachęcający mamy dziś na wyciągnięcie ręki – w internecie. Przebogatym ich źródłem jest YouTube. Coraz bardziej go odkrywam i Wam także polecam.

 

Szkolna wiedza bez nudy

Do klasówki z geografii obejrzeliśmy kilka filmów wyjaśniających kwestie zlodowaceń i procesów kształtowania się terenu. Nie był to pierwszy raz, kiedy sięgnęliśmy po youtubowe zasoby w poszukiwaniu wiedzy potrzebnej w szkole. YouTube pomógł mojemu synowi zrozumieć wiele zagadnień historycznych (mnie też rozjaśnił w głowie) czy z zakresu biologii (ależ pięknie może wyglądać plankton!). Z YouTube’a można uczyć się chemii, polskiego, języków obcych, matematyki czy fizyki.

 

Pan Belfer – Dawid Łasiński – nauczyciel chemii zaczął nagrywać lekcje chemii na YouTube, kiedy uświadomił sobie, jak trudno jest uczniom nadrobić zaległości, gdy przydarzy im się dłuższa choroba. Zaprezentował filmowo wszystko, czego wymaga podstawa programowa. Zmieścił to w 12 godzinach nagrań.

 

Twórcy kanału Historia bez cenzury opowiadają o rozmaitych zagadnieniach historycznych żywiołowo, czasem pikantnie, ale przede wszystkim w sposób pokazujący nie tylko chronologię, fakty, daty i nazwiska, ale przede wszystkim kontekst i powiązania. Kiedy zobaczymy, co tu z czego wynika, zrozumiemy i zapamiętamy więcej i lepiej. No i historia zaczyna być naprawdę interesująca!

 

Paulina Mikuła tworzy kanał Mówiąc inaczej, żeby opowiadać o języku polskim. Stworzyła między innymi cykl filmów dla maturzystów. Cały jej kanał jest znakomity, ale ta seria bije rekordy popularności. Maturzyści piszą do Pauliny z gorącymi podziękowaniami, bo to właśnie jej filmy pomogły im przygotować się do egzaminu dojrzałości.

 

Języka angielskiego można uczyć się z Arleną Witt, której kanał subskrybuje prawie pół miliona widzów. Jak wymawia się queue i czym się ona różni od line? Jak zadbać o wymowę angielskich słów, żeby nie popełnić gafy? O podstępnych słówkach, nieoczywistych wyrażeniach, zawiłościach gramatycznych – prosto i przyjemnie, aż wiedza sama wchodzi do głowy. […]

 

YouTube to nie samo zło

YouTube wcale nie jest siedliskiem wszelkiego zła. Owszem, jako otwarta platforma, nie jest wolny od patotreści, ale też ma mechanizmy pozwalające na ochronę przed nimi i wykluczanie materiałów nieetycznych. YouTube nie jest też wyłącznie miejscem rozrywki. Wielu jego użytkowników ogląda tu filmiki dla czystej przyjemności, ale to nie wyczerpuje szerokich możliwości YouTube’a.

 

Ludzie na całym świecie korzystają z YouTube, aby uczyć się nowych rzeczy i rozwijać swoje pasje. Według badania przeprowadzonego przez Kantar wśród użytkowników YouTube’a aż 88% z nich korzysta z platformy, aby nauczyć się czegoś konkretnego, 79% osób przyznaje, że filmy na YouTube pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności związanych z ich hobby lub zainteresowaniami, a 73% ogląda materiały, które „YouTube edukacyjny – pomaga przed klasówką, rozwija zainteresowania”

 

EduTube

[…] Edukacyjną i popularnonaukową część YouTube’a tworzą mądrzy, ludzie o ogromnej wiedzy, szanujący swoich widzów i siebie, twórczy i profesjonalni. Kanały edukacyjne przyciągają ciekawych świata ludzi, a dyskusje widzów w komentarzach pod filmami bywają merytorycznym ciągiem dalszym materiału filmowego. Zamiast więc po wiedzę odsyłać dzieci i młodzież do podręczników, możemy podsunąć im to, co będzie dla nich atrakcyjniejsze, bardziej zrozumiałe i ciekawsze. Zresztą warto edukacyjne obszary YouTube’a eksplorować wspólnie z małolatami – sami odkryjecie, jak pasjonująca może być nauka!

 

 

A oto podpowiedzi, od czego zacząć i na jakie kanały na pewno warto zajrzeć   –   TUTAJ

 

[…]

 

 

Cały tekst „YouTube edukacyjny – pomaga przed klasówką, rozwija zainteresowania”     –   TUTAJ


 

 

Źródło: www.juniorowo.pl

 



Zostaw odpowiedź