Już drugi raz, w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli, działający tam uczniowski Klub Młodego Ekologa pod kierunkiem nauczycielek edukacji ekologicznej, Pań Marty Pałuszyńskiej i Anety Piontek, zorganizował akcję „Pomóżmy dzikim zwierzętom leśnym przetrwać zimę”. Społeczność szkolna, we wrześniu i październiku, gromadziła kasztany, żołędzie, orzechy, różnego rodzaju ziarna, które stanowić będą pożywienie zwierząt leśnych zimą.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Do swojej akcji Zespół Szkół zaprosił wszystkie placówki należące do Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych, której przewodniczy. Społeczności szkolne i przedszkolne tych placówek bardzo chętnie włączyły się do akcji. W efekcie uzbierano ogromną ilość pożywienia dla zwierząt.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

21 października 2014r. uczniowie Klubu Młodego Ekologa Zespołu Szkół, wraz z opiekunkami, w imieniu wszystkich placówek zduńskowolskiej Sieci Ekologicznej, pojechali do Leśnictwa Wilamów, podległego Nadleśnictwu Poddębice, z którym Zespół Szkół od dawna współpracuje w zakresie edukacji ekologiczno – przyrodniczej dzieci i młodzieży.

 

W leśniczówce czekali na Młodych Ekologów Leśniczy Leśnictwa Wilamów – Pan Tomasz Graf oraz Komendant Posterunku Straży Leśnej i Łowczy Koła Łowieckiego Nr 1 „Rogacz” w Łodzi – Pan Sławomir Rybka. Towarzyszył im również młody pracownik Nadleśnictwa – Pan Dominik.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Młodzież przekazała zebraną żywność dla zwierząt leśnych, za co „gospodarze” serdecznie podziękowali w imieniu swoich „podopiecznych”. Następnie uczniowie wzięli udział w leśnych warsztatach. Oprócz ogromu wiedzy o lesie i życiu jego mieszkańców, o codziennej pracy leśniczych, strażników leśnych, łowczych, o zasadach bezpieczeństwa w lesie i wska- zaniach, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia, którą Panowie w ciekawy sposób przekazali uczniom, mięli oni również okazję praktycznie poznać niektóre codzienne czynności wykonywane przez „opiekunów” lasu.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Młodzież samodzielnie umieszczała karmę dla zwierząt w podsypach i paśnikach, obserwowała miejsca postoju dla wszystkich potrzebujących odpoczynku w podróży i poznawała prawa i obowiązki osób korzystających z tych miejsc, odbyła spacer po lesie, kontrolując, czy nikt i nic nie zakłóca życia jego mieszkańców. Na zakończenie leśnych warsztatów, dzięki gościnności „gospodarzy”, wszyscy posilili się kiełbaską i kaszanką samodzielnie upieczonymi nad ogniskiem.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Młodzież była zafascynowana tym, co zobaczyła i usłyszała oraz tym, co sama mogła wykonać. Choć żal było uczniom odjeżdżać z Wilamowa, to wrócili do Szkoły bardzo zadowoleni, pełni nowej wiedzy i doświadczeń. Była to dla nich niezwykle ciekawa i cenna lekcja przyrody, biologii, ekologii, w której wiedzę i umiejętności zdobywali przez doświadczenie i osobisty kontakt z przyrodą.

 

Klub Młodego Ekologa
pod kierunkiem
Marty Pałuszyńskiej i Anety PiontekZostaw odpowiedź