Urząd Miasta Łodzi rozpoczął promocję budżetu obywatelskiego skierowaną specyficznie do młodzieży. Na specjalnych „lekcjach obywatelskich” uczniowie szkól ponadgimnazalnych mogą dowiedzieć się, jak głosować i zgłaszać projekty. Lekcje odbywać się będą w Urzędzie Miasta Łodzi w każdy piątek do końca roku szkolnego. W premierowym spotkaniu wzięli udział uczniowie ZSO nr 4 i LO im. Mikołaja Kopernika

 

 Promocja młodzieżowego budżetu

                                           Foto: www.uml.lodz.pl

 

 

Nie trzeba mieć 18 lat, nie trzeba być zameldowanym w Łodzi, wystarczy że jest się jej mieszkańcem. W budżecie mogą znaleźć się zadania z waszej najbliższej okolicy, szkoły, domu, miejsc, w których bywacie. Projekt może zgłosić każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Najmłodszy uczestnik, autor projektu w tamtym roku, miał 6 lat! – wyjaśniał Adam Pąsiek z Biura ds. Partycypacji Społecznej.

 

 

Podczas spotkań odbywały się warsztaty, wprowadzające młodych ludzi do prawdziwego głosowania. Uczniowie wymyślili kilka ciekawych projektów m.in. monitoring miejsc do parkowania rowerów, szafki na książki we wszystkich szkołach, wymiana uczniowska czy rewitalizacja parku.

 

 

Młodzież spotkała się też Krzysztofem Ślizem z Młodzieżowej Rady Miejskiej. Opowiadał młodzieży o innych sposobach wpływania na los miasta – czyli przez kontakt lub uczestnictwo w MRM. Rada złożona z młodych łodzian jest organem opiniującym działania prawdziwej Rady Miejskiej i reprezentantem młodzieży łódzkiej.

 

Wycieczki do UMŁ obejmują również zwiedzanie zabytkowej części pałacu, rozmowę o samorządzie, pierwszych prezydentach miasta czy miastach partnerskich. Przede wszystkim jednak mają na celu zachęcenie młodych ludzi do aktywności obywatelskiej.

 

Informację na temat możliwości zgłoszenia grupy uzyskać można pod adresem: biuro.informacji@uml.lodz.pl

 

 

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 

 Komentarze niedostępne