Foto:Paweł Supernak /PAP [www.rmf24.pl]

 

Samochody Policji i Pogotowia Ratunkowego przed Szkołą Podstawową nr 195 im. Króla Maciusia w Warszawie-Wawrze

 

 

Zaczynamy od informacji ze strony Radia Zet. Oto zaczerpnięte z tego źródła szczegóły:

 

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak powiedział, że jest wstrząśnięty tą tragedią. Dodał, że nadzorowanie bezpieczeństwa w szkołach, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w prawie oświatowym, spoczywa na organach prowadzących te placówki.

 

Każda szkoła powinna być dokładnie sprawdzona, czy bezpieczeństwo uczniów, naszych dzieci, jest zapewnione, czy nauczyciele wypełniają swoje obowiązki w tym zakresie, czy szkoła – budynek wewnątrz i na zewnątrz – jest odpowiednio monitorowana. A także, czy osoby pilnujące bezpieczeństwa w placówkach oświatowych mają odpowiednie przygotowanie i uprawnienia.”

 

Podkreślił, że „najważniejszym obowiązkiem organów prowadzących placówki oświatowe jest przywrócenie zaufania do polskiej szkoły tak, aby rodzice, wysyłając do niej swoje dzieci, mieli pewność, że są one chronione w najwyższym możliwym stopniu”.

 

– Niezależnie od tego, w tej konkretnej sprawie wystąpiłem do policji i prokuratury o informowanie mnie na bieżąco o prowadzonym postępowaniu, o podjętych działaniach w sprawie śmierci ucznia. Wystąpiłem także do dyrekcji szkoły, w której doszło do tego tragicznego wydarzenia, o informacje o ofierze oraz sprawcy, a także o sytuacji w ich rodzinach – oznajmił.

 

 

Źródło: www.wiadomosci.radiozet.pl

 

 

X             X           X

 

 

Jak na razie ministerstwo edukacji zareagowało adekwatnie do wydarzenia:

 

 

[…] W wydanym po tragedii komunikacie rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska podkreśliła, że najważniejsze jest zapewnienie pomocy psychologicznej uczniom i rodzicom, a także całej społeczności szkolnej. Zaapelowała również, aby nie niepokoić uczniów, rodzin i nauczycieli. […]

 

Jesteśmy wszyscy poruszeni i wstrząśnięci wydarzeniem, jakie miało miejsce w warszawskiej szkole – powiedziała wiceminister edukacji Marzena Machałek w piątek w TVP Info. – Należy przekazać wyrazy współczucia bliskim, szkole, uczniom tej szkoły – dodała. […]

 

-Trzeba zrobić wszystko, by sytuację wyjaśnić, zapewnić bezpieczeństwo, także psychologiczne, dzieciom w tej szkole, rodzicom, bliskim. To jest bardzo istotne i to się w tej chwili dzieje (…) zarówno psychologowie, jak i pedagodzy, pracują z dziećmi, są też do dyspozycji rodziców – powiedziała Machałek. Dodała, że sprawę wyjaśniają odpowiednie organy.

 

-Trzeba wyciągnąć odpowiednie wnioski, ale byłabym przeciwna temu, by wyciągać zbyt pochopne – zaznaczyła wiceminister edukacji.

 

 

Źródło: www.polskieradio24.pl

 

 

X             X              X

 

 

Nie po to, aby dołączyć do grona poszukiwaczy sensacji, proponujemy jeszcze zapoznanie się z najbardziej obiektywnym materiałem ze strony portalu „NaszeMiasto.Warszawa”, gdzie zebrano wszystkie dotychczas ustalone fakty:

 

Do tragedii doszło w warszawskim Wawrze. Zaatakowany uczeń trzeciej klasy gimnazjum * był reanimowany, ale jego życia nie udało się uratować. Napastnikiem był najprawdopodobniej jeden z uczniów szkoły podstawowej.

 

Prokurator wniósł osadzenie 15- letniego sprawcy zabójstwa w szkole na warszawskim Wawrze jak dorosłego poinformował rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Marcin Kołakowski. Jednocześnie prokurator wniósł o umieszczenie sprawcy, który obecnie przebywa w policyjnej izbie dziecka, w schronisku dla nieletnich – podaje portal Rmf Fm.

 

Pokrzywdzony miał być winny podejrzanemu 1,5 tys zł. Gdy ten drugi nie uzyskał kwoty o którą się upominał jeszcze poprzedniego dnia miał wysłać wiadomość SMS o treści: „Jutro będziesz bohaterem mediów”– napisał portal Warszawa w Pigułce.

 

Zaatakowany uczeń trzeciej klasy gimnazjum był reanimowany, ale jego życia nie udało się uratować. Pierwszej pomocy udzielał m.in jeden z nauczycieli.

 

Według mediów, uczeń został dźgnięty nożem aż sześć razy. – Przy wszystkich zadał mu kilka ciosów. Pobiegł nawet za nim do klasy i jeszcze dźgał go w plecy, wokół było mnóstwo krwi – relacjonowała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” uczennica, która była świadkiem zdarzenia. Z relacji uczniów wynika, że chłopcy mogli pokłócić się o pieniądze.

 

Uczeń, który miał zaatakować rówieśnika został zatrzymany. Według nieoficjalnych informacji Polsat News już wcześniej sprawiał problemy wychowawcze. 15-letni morderca będzie sądzony jako osoba dorosła. […]

 

Źródło: www.warszawa.naszemiasto.pl

 

 

*Co chce powiedzieć ktoś, kto mówi: „Nadgorliwość gorsza od faszyzmu”? Jedna z interpretacji tego powiedzenia: „Faszyzm to jeden z najbardziej zakłamanych ustrojów politycznych. Moim zdaniem powiedzenie oznacza, że nadgorliwość jest gorsza od udawanej wierności, gdyż może przerodzić się w fanatyzm, który czyni więcej zła [Źródło: www.zapytaj.onet.pl]

 

**Gimnazjum nr 105 im. Olimpijczyków Polskich, które wraz ze SP nr 195 im. Króla Maciusia, tworzyło Zespół Szkół nr 115 w Warszawie. [Źródło: www.szkolnictwo.pl]

 Zostaw odpowiedź